+420 777 864 634 Pondělí až pátek: 8:00 – 16:00

Ekologický úklid domácnosti: lze eliminovat chemické čisticí prostředky

Ekologický úklid domácnosti: lze eliminovat chemické čisticí prostředky

Ať už je to rychlé nebo hluboké, úklid domu vyžaduje úsilí a v některých případech utrácet spoustu peněz. Dnes trh nabízí široký výběr specifických produktů pro podlahy, nábytek, bytové textilie a pro prádlo; škoda, že obsahují chemikálie, které jsou potenciálně škodlivé pro zdraví a životní prostředí. Ekologické čištění je platnou alternativou k těmto často vysoce znečišťujícím produktům. Ano, protože tyto čisticí prostředky, bez kterých se zdá nemožné, obsahují složky, které často také způsobují dermatitidu, alergie, přecitlivělost, dýchací potíže, bolesti hlavy.

Používání produktů plných chemických prvků, které končí v řekách a mořích, má nevyhnutelně dopad na ekosystém naší planety. Jejich odstranění z úklidových návyků je možné a nevyžaduje tolik úsilí, jak si možná myslíte. Nejen, že budete uklízet efektivně, ale také budete vědět, že jste dům uklidili, aniž byste ohrozili zdraví své rodiny, a také neznečišťovali životní prostředí.

Existuje mnoho přírodních způsobů čištění domu, které vyžadují použití jen několika ingrediencí, které jsou navíc levné. Voda, jedlá soda, ocet, sůl, citronová šťáva: to jsou tajemství důležitých čisticích, dezinfekčních a odmašťovacích akcí pro ekologické a ekonomické čištění. Výběrem mixu těchto produktů ušetříte životnímu prostředí tuny zbytků plastů a chemikálií, které končí nejen v domovních kanalizacích, ale také ve vzduchu.

Ocet s jedlou sodou, kyselinou citronovou, citronem a solí je základem mnoha receptů na prací prostředky pro kutily. Vynikající pro odstraňování inkoustu, čokolády a kávy z oděvů a textilií, v kombinaci s citronem odstraňuje i mastné skvrny. Ale nejen to. Ocet je také vynikajícím spojencem při úklidu domácnosti:

 • S vodou k odmaštění trouby a odstranění zápachu jídla nebo spáleniny;
 • S vroucí vodou a jedlou sodou k čištění vodovodního potrubí a odpadů;
 • Vždy vodou k čištění kuchyňských kohoutků a dřezů;
 • Pro čištění varné desky;
 • Pro čištění van, sprch, zrcadel;
 • Pro čištění vodovodních baterií a sanitární keramiky.


Dalším přítelem pro ekologické čištění je hydrogenuhličitan: mezi jeho mnoha vlastnostmi patří schopnost neutralizovat pachy. Nejen v kuchyni, jedlá soda je vynikající pro čištění domácnosti jako velmi jemný abrazivní prostředek, ideální pro odstraňování skvrn z dřezů, polic a bytového textilu:

 • S několika kapkami citronu vyčistíte chladničku a odstraníte nepříjemné pachy
 • S vodou k čištění trouby;
 • K čištění dětských lahví;
 • K čištění grilů, plechů na pečení a grilů;
 • k dezinfekci podlah;
 • K čištění záclon, pohovek a matrací;
 • K čištění podnosů pro kočky a odpadkových košů;


A také pro čištění dětských hraček. Alternativním řešením všech těchto čisticích potřeb bez chemických čisticích prostředků je čištění párou. Pára dokáže účinně odstranit i ty nejusazenější skvrny a další, dezinfikuje povrchy a eliminuje bakterie, bakterie, houby a plísně. Ať už si vyberete jakýkoli model parního čističe, stane se nepostradatelným nástrojem pro ekologické čištění: zajištění hygienických povrchů v celém domě, od koupelny po kuchyň, od pohovek přes závěsy až po matrace, od dětských hraček až po vybavení zvířat, s plným respektem vašeho zdraví a životního prostředí.